Kontakty z nauczycielami

Projekt „VolunTEAMing” w Anglii

W dniach od 14 do 21 sierpnia 2011 r. trzyosobowa grupa młodzieży z ZSP Nr 1 w Chojnie (Kasia Zgoda, Marta Rogala i Michał Jarząb) wraz z opiekunem Panią Anną Dłużak uczestniczyła w projekcie VolunTEAMing, który realizowany był w angielskim mieście Sherborne. Innymi miastami biorącymi udział w spotkaniu były: Holstebro (Dania), Marsaskala (Malta), Tryavna (Bułgaria), Siret (Rumunia), Prienai (Litwa), Köszeg (Węgry). Celem projektu było poszerzenie naszej wiedzy na temat wolontariatu oraz wymiana doświadczeń z młodzieżą z innych państw.

Po przybyciu do Sherborne zostaliśmy  zakwaterowani w internacie miejscowej Preparatory School i przydzieleni do pokojów z młodymi ludźmi z innych krajów. Następnego dnia przedstawialiśmy prezentacje na temat działalności w naszych miastach oraz uczestniczyliśmy w dyskusji na temat wartości wolontariatu w społeczeństwie.

Trzeciego dnia projektu, po podzieleniu na grupy odwiedziliśmy wiele interesujących miejsc w Sherborne, które prowadzą działalność charytatywną. Były to między innymi: miejskie muzeum, w którym rolę przewodników pełnią nieodpłatnie mieszkańcy; Centrum Rendez-vous, będące miejscem spotkań młodzieży; sklep ogrodniczy, pomagający osobom niepełnosprawnym zintegrować się ze społeczeństwem, za pomocą pracy; placówka oferująca porady wszystkim potrzebującym. Po południu tego samego dnia reprezentanci z  każdego państwa przygotowali i zaprezentowali stoisko z materiałami promującymi działalność wolontariatu w swoich krajach.

Środa – dzień czwarty – była poświęcona w całości aktywności fizycznej, w godzinach przedpołudniowych wymienialiśmy doświadczenia na temat możliwości rozwoju sportowego naszych rówieśników w Europie, a po południu rywalizowaliśmy między sobą w konkurencjach pływackich i podczas gry w badmintona. Natomiast wieczorem odbyły się zawody w tradycyjne angielskie kręgle – skittles.

Kolejnego dnia zebraliśmy i porównaliśmy wszystkie doświadczenia, które udało nam się do tej pory zdobyć oraz dowiedzieliśmy, jak znaczące dla naszego przyszłego pracodawcy są umiejętności, które możemy nabyć działając w wolontariacie.

Szóstego dnia naszego pobytu w Anglii zwiedziliśmy Wybrzeże Jurajskie, odwiedzając trzy miejsca: West Bay, Charmouth i Lyme Regis. Dużą atrakcją była dla nas szansa samodzielnego wyszukania skamieniałości wśród wyrzuconych przez morze na brzeg kamieni.

Ostatniego dnia – w sobotę – wyciągnęliśmy wspólnie wnioski z całego tygodnia oraz przygotowaliśmy podsumowanie projektu. Zwiedziliśmy także piękny Sherborne Castle oraz po uroczystej kolacji pożegnaliśmy się z prowadzącymi oraz później, w internacie, z naszymi nowo poznanymi przyjaciółmi

Podczas tygodnia spędzonego w Sherborne mieliśmy także okazję zwiedzić to urokliwe miasteczko i nawiązać znajomości z Polakami, mieszkającymi tam na stałe. Projekt „VolunTEAMing” pozwolił nam poznać metody prowadzenia wolontariatu w innych krajach i zainspirował nas do przeniesienia ich na grunt naszej społeczności.

Dziennik elektroniczny LIBRUS